Finalists for UND Night of Champions awards

Finalists for UND Night of Champions awards Click to Enlarge

The University of North Dakota Athletics Department has announced the finalists for UND’s 2017-18 student-athlete awards. The winners will be announced at UND Athletics’ annual Night of Champions spring awards banquet on Tuesday, May 1 at the Empire Arts Center in downtown Grand Forks.

Grace Rhonemus Female Athlete of the Year
Molli Detloff, Track & Field (Junior | Throws)

Faith Dooley, Basketball (Junior | Center) & Volleyball (Senior | Middle)

Jenna Janu, Golf (Junior)

Lexi Klabo, Basketball (Junior | Forward)

Catherine Klein, Soccer (Sophomore | Goalkeeper)

Kaylin VanDomelen, Softball (Senior | Pitcher/Outfielder)

Glenn “Red” Jarrett Male Athlete of the Year
Geno Crandall, Basketball (Junior | Guard)

John Santiago, Football (Junior | Running Back)

Christian Wolanin, Hockey (Junior | Defense)

Female Scholar-Athlete of the Year
Zahra Finnigan, Tennis (Junior)

Kyley Foster, Track & Field (Junior | Pole Vault)

Tamara Merseli, Volleyball (Senior | Outside Hitter)

Katie Moller, Soccer (Junior | Forward)

Taylor Nadler, Softball (Senior | Outfielder)

Hanna Peterson, Golf (Junior)

Bailey Strand, Basketball (Junior | Guard)

Male Scholar-Athlete of the Year
Conner Avants, Basketball (Junior | Forward)
Davide Callegari, Tennis (Junior)

Mat Cox, Football (Senior | Offensive Line)

Jeremy Kirk, Golf (Junior)

Austin Poganski, Hockey (Senior | Forward)

Male Scholar-Team of the Year
Cross Country (Head coach Dick Clay)
Golf (Head coach Matt Stricker)
Hockey (Head coach Brad Berry)

Female Scholar-Team of the Year)
Cross Country (Head coach Dick Clay)

Golf (Head coach Natalie Martinson)

Tennis (Head coach Tom Wynne)

Female Unsung Hero
Hannah Bergh, Softball (Senior | Pitcher)

Meghan Janssen, Cross Country/Track (Junior | Distance)

Julia Kaczorowska, Volleyball (Senior | Outside Hitter/Middle)

Kennedy Kidd, Soccer (Junior | Midfielder)

Jill Morton, Basketball (Junior | Guard)

Ally Rogers, Golf (Sophomore)

Male Unsung Hero

Conner Avants, Basketball (Junior | Forward)

Lukas Buth, Tennis (Sophomore)

Ian Collins, Track & Field (Senior | Throws)

Jacob Holmen, Football (Senior | Long Snapper)

Nick Jones, Hockey (Junior | Forward)

Female Freshman of the Year

Mimi Eiden, Soccer (Forward)

Ashlyn Guggisberg, Golf

Madison Overby, Cross Country/Track (Distance)

Carmen Palumbo, Tennis

Mikayla Reinke, Basketball

Male Freshman of the Year
Grant Mismash, Hockey

Josh Pillath, Track & Field

Jaxson Turner, Football

UND will also announce the winners of its male and female team and individual community service awards and the winner of the SAAC Cup. Voting for each of the annual awards is conducted by UND Athletics head coaches and athletics staff.


UND Athletics

Leave a comment